Úvahy, fejetony a jiná psaní

Pokud byste se chtěli podívat do mé hlavy, tak mnohé z ní najdete zde, na mém blogu. Píšu o všem nad čím přemýšlím, vážně i s nadsázkou. Budu ráda za jakoukoliv konstruktivní zpětnou vazbu. Díky!

Psaní jako životní láska i terapie

Čtení i psaní miluji odmalička. Když mi ve školním časopise vyšla moje první úvaha na téma „Láska“, tak jsem se dmula hrdostí jako nikdy předtím. Psaní vnímám také jako úžasný terapeutický nástroj. Všechny, co ho milují chci tímto pozvat do říše svých, ale zejména jejich pocitů a myšlenek.

#12 Hněv jako zdroj

Hněv je nezpochybnitelný KRÁL velkých emocí. Je nejvíc akční a my jsme pod jeho kuratelou schopni neobyčejných činů.

Usmálo se na mě štěstí. Strávila jsem v uplynuvších dnech v této emoci tolik času, že by byl přímo hřích ji u toho důkladně neprozkoumat. Znám ji sice důvěrně i ze své dávnější minulosti, ale přece jen – některé důležité pokrmy pro duši je nejlépe zpracovávat HORKÉ.

Celý článek »

Ano vs. Ne

ANO i NE jsou fluidní entity. Celý život se nám na různá témata různě posouvají. A tak to má být. Permanentní NE všemu je ve své podstatě rigidita a vzdor, spíš než askeze. Askeze je mnohem víc o racionálním využívání energie než o plošném odmítání. NE na mnoho oblastí života slouží právě k tomu, aby ty vybrané ANO-oblasti mohly vzkvétat. Na to, abychom na ně měli nerušenou kapacitu a energii.

Celý článek »

#11 Touha jako zdroj

Touha s někým být, něco dělat nebo vlastnit byla kdysi nezbytná pro holé přežití. Dnes, v době blahobytu a nekonečných možností, může být velké toužení naopak překážkou na cestě k duševnímu rozvoji a klidu. Denně na nás útočí tisíce nabídek a možností k toužení. Někdy se stáváme až závislými nejen na objektech touhy, ale i na samotném prahnutí po nich. Začíná být mnohem důležitější umět říct NE než umět říct ANO.

Celý článek »

#10 Hudba jako zdroj

Hudbu miluji z celého srdce. Není mi dané ji tvořit, o to vděčněji ji však ve svém životě přijímám jako posluchačka. Možná je i dobře,

Celý článek »

Ideální obraz

Jako bychom najednou kromě dechberoucí špičky ledovce mohli konečně poznat i tu obrovskou děsivou masu, co je pod ní. A i když to na první pohled tak nevypadá – i TA JE KRÁSNÁ. Nemluvně o tom, že díky tomu všemu, co je pod hladinou, můžeme onu špičku vidět tak, jak ji vidíme. Ta špička z toho VYRŮSTÁ. Je toho neoddělitelnou SOUČÁSTÍ. Spodek bez špičky a špička bez spodku nemohou existovat.

Celý článek »

#9 Strach jako zdroj

Dnes se chci zaměřit na ony osobní paralyzující strachy, které máme i když se vlastně zatím “tam venku” skoro nic neděje. Nebo děje, ale je nám někde uvnitř jasné, že to není ten hlavní problém. Protože jsme se cítili podobně, i v mnoha jiných minulých iteracích. Víme, že to není na místě, a přesto obsesivně a paranoidně na něco či někoho myslíme. Často nám tyto strachy znemožňují v klidu žít. Kazí nám spaní, tvorbu, úspěch, přijetí, soužití s někým, koho milujeme nebo cokoliv po čem prahneme a není to zas až tak nereálné přání – nebýt těch prokletých strachů. Znáte to? Tak čtěte dál.

Celý článek »
No more posts to show

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá